Trvalý pobyt a bydliště

23.04.2013

Víte jaký je rozdíl mezi pojmy trvalý pobyt a bydliště? Z hlediska jazyka nepříliš velký, z hlediska právního a obchodního, jde o podstatné rozdíly. Zjistěte jaké jsou.

Místo trvalého pobytu je adresa, na které je občan přihlášen k pobytu a přihlašuje se podle zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech. Běžně bývá místo trvalého pobytu označováno také jako „trvalé bydliště“. Nezletilí mívají stejné místo trvalého pobytu jako jejich matka, případně otec. Zletilí občané si mohou místo trvalého pobytu svobodně vybrat. Zpravidla se jedná o místo, kde mají rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Každý občan smí být k trvalému pobytu přihlášen pouze v jedné obci.

Bydliště je adresa, na které se člověk skutečně zdržuje. Většinou se jedná i o doručovací adresu, protože místo, kde je občan hlášen k trvalému pobytu, a bydliště se nemusí shodovat. Běžně se označuje i jako „přechodné bydliště“. Bydlišť je možno mít vícero.

Příklad: Slečna XY odešla od rodičů studovat z rodného města, kde je hlášena k trvalému pobytu. V současné době žije a pracuje v Českých Budějovicích a tam má taky své bydliště. Až se rozhodně žít trvale v Českých Budějovicích, může se na českobudějovickém obecním úřadě přihlásit k trvalému pobytu. Pak bude mít místo trvalého pobytu i bydliště na stejné adrese.

V některých případech může být získání trvalého pobytu obtížné, či dokonce nemožné. Co dělat v případě, že bydlíte v podnájmu bez nájemní smlouvy a majitel vám nechce dát souhlas? Co když podnikáte a trvalé bydliště na adrese městského úřadu nepůsobí solidně? Potřebujete parkovací stání nebo přihlásit dítě do školky? Hrozí vám návštěva exekutora?

Všechny tyto problémy vyřeší získání trvalého pobytu, a právě proto vám nabízíme umístění trvalého pobytu na seriózní adresy v Praze a Brně.

 

Přečtěte si také:

Poptávkový formulář

Zavoláme Vám zpět
Nahoru